Želimo vas upoznati s nekim od najpopularnijih tradicionalnih jela otoka Krka. Od predjela, glavnih jela do deserta - okusite s nama otok Krk i uživajte u bogatstvu aroma tradicionalnih i ukusnih delicija vrhunske domaće kuhinje!
Predlažemo Vam da u delicijama s otoka Krka uživate na gurmanskim doživljajima kao što su obilasci vinskih podruma s degustacijom vina i vinske večeri, školica izrade šurlica - tradicionalne tjestenine, degustacija maslinovog ulja u masliniku i obiteljskoj sirani, obilazak pršutane uz kušanje pršuta i još mnogo toga!
Za potpuni gurmanski doživljaj, pridružite se našem 7-dnevnom gurmanskom putovanju Kušaj Krk. Dobar tek!
Ovčji sir i skuta
Krčki sir je autohtoni hrvatski otočki sir koji pripada skupini tvrdih, punomasnih sireva, proizvedenih iz sirovog, toplinski neobrađenog ovčjeg mlijeka. Prepoznatljiv je po kvaliteti i okusu, a proizvode ga obiteljska poljoprivredna gospodarstva diljem otoka. Ovčji sir i skutu možete degustirati u brojnim ugostiteljskim objektima ili direktno na imanjima pojedinih obiteljskih gospodarstava gdje ih možete i kupiti.
Baš kao i ostale ovčje mlječne proizvode ovčji sir i skutu možete jesti same ili ih kušati u kombinaciji s pršutom i čašom dobre žlahtine u slučaju sira, ili s domaćim pekmezom raznih okusa u slučaju skute.
Iskoristite jedinstvenu priliku da posjetite malu obiteljsku siranu i kušate krčki sir u svim njegovim varijantama te uživate u krčkim delicijama!
Krčki pršut
Krčki pršut osim što je poznat po svom jedinstvenom ukusu specifičan je i po tome što je postao prvi hrvatski proizvod zaštićen u EU.
Posebnost krčkog pršuta je i u tome da je nasoljen samoniklim začinskim biljem sa otoka Krka, ne dimi se i sazrijeva u koži i naravno suši se na krčkoj buri. Savjetujemo Vam da ga jedete uz domaći ovčji sir i čašu dobre žlahtine.
Gdje probati krčki pršut? Provjerite naše doživljaje koji obuhvaćaju razgled pršutane te degustaciju pršuta.
Šurlice i makaruni
Šurlice i makaruni jela su od domaćeg tijesta koja se u krčkoj kuhinji nalaze još od davnih dana. Nekada su se pripremala isključivo s janjećim i goveđim gulašom.
Danas se poslužuju s najrazličitijim umacima; umak od tikvica ili divljih šparoga, šurlice i makaruni s bolonjezom ili u kombinaciji s domaćim pršutom, škampima ili s dagnjama.
To su samo neka od jela koja ćete moći kušati u restoranima, konobama ili na gradskim trgovima za vrijeme brojnih enogastronomskih događanja. Ako su Vas šurlice oduševile, ne propustite ih ponovno kušati i naučiti raditi na školici izradbe šurlica!
Krčka janjetina
Zahvaljujući ekološkom uzgoju s autohtonim pečatom, jedinstvenoj ispaši koju omogućuju pašnjaci bogati aromatičnim biljem i izvornoj pasmini krčkih ovaca, krčka janjetina zadovoljava najstrože ekološke standarde i prohtjeve najzahtjevnijih gurmana.
Savjetujemo Vam da dok ste na otoku nikako ne propustite priliku da u jednom od brojnih krčkih restorana, konoba i drugih ugostiteljskih objekata kušate pečenu janjetinu s mladim krumpirom, janjetinu sa žara, ražnja ili pod pekom. Ljubitelji tradicionalne kuhinje na otoku mogu uživati i u janjećem gulašu, žgvacetu ili pak janjećim tripicama.
Brancin u soli
Brancin u soli jedan je od nezaobilaznih specijaliteta mediteranske kuhinje koji svakako morate kušati ili u jednom od poznatih krčkih ribljih restorana ili u vlastitoj kuhinji nakon što u ribarnici kupite svježe upecanog brancina.
Kod ovog je specijaliteta posebno bitno da je riba koju jedete svježa, a posebno se dobro kombinira sa domaćom blitvom ili kuhanim krumpirom. Bilo da se radi o ručku ili večeri savjetujemo Vam da ribu popratite čašom vrbničke žlahtine.
Hobotnica pod pekom
Hobotnica pod pekom je još jedan od tipičnih specijaliteta mediteranske kuhinje koji će Vas oduševiti. U zemljanu posudu se posloži oguljeni krumpir, korjenasto sezonsko povrće i svježe ulovljena hobotnica; začinjena solju, maslinovim uljem i domaćim vinom. Peka se prekrije poklopcem i sa svih strana zagrne usijanim žarom.
Savjetujemo Vam da pronađete restoran u kojem možete kušati ovo tradicionalno jelo pripremljeno po starinskoj recepturi koja će Vam omogućiti da uživate u spoju okusa mora i vina, domaćeg povrća i mediteranskih začina na jedan sasvim novi način.
Domaći lignji
Domaći lignji omiljeno su jelo brojnih gurmana. Kao i kod ribe, kod lignji je izrazito bitno da su svježi, a pripremati se mogu na razne načine. Možete ih jesti pržene, punjene (hobotnicom i ostalim morskim plodovima), pečene ili pod pekom. Sigurni smo da ćete uživati u lignjama na koji god način da ih pripremite!
Škampi
Škampi su jedan od najpoznatijih i najukusnijih specijaliteta mediteranske kuhinje. Veliku popularnost među gurmanima škampi zahvaljuju svojem profinjenom blagom okusu te podatnoj teksturi koja osvaja sve koji ih probaju.
Škampi se mogu pripremiti na razne načine, a najpoznatiji su prženi ili pohani, na buzaru ili na roštilju, a neki ih čak najviše vole jesti sirove. Kako god da ih jedete popratite ih čašom dobre žlahtine i sigurni smo da ćete ih se još dugo sjećati!
Palenta i brodit
Palenta i brodit je još jedno tradicionalno pučko jelo koje Vam savjetujemo da svakako probate ako naiđete na njega u nekom od jelovnika krčkih ugostiteljskih objekata. Brodit je jelo od morske ribe, a najčešće se priprema od ugora, grdobine, kozica, sipa, lignji, škarpina ili dagnji.
Poznavatelji mediteranske kuhinje često kažu da je najbolji brodit od mješane ribe popraćen dobrim vinom. Savjetujemo Vam da sami provjerite imaju li pravo!
Pržene srdelice i inćuni
Pržene srdelice i inćuni su bili jedno od glavnih jela na jelovniku naših predaka duž Jadranske obale. Pripremaju se vrlo jednostavno, a najbolje prijaju uz čašu dobrog bijelog vina. Pržene srdelice i inćune naći ćete na brojnim ribarskim feštama diljem otoka ili u jednoj od konoba s tradicionalnom kuhinjom.
Maneštra
Maneštra je jedno od najtradicionalnijih pučkih jela koje će Vas osvojiti svojom jednostavnošću. Ovo autohtono primorsko jelo se sprema od raznog povrća, a bez obzira na oblik uvijek sadrži zrna kukuruza.
Povrtna maneštra radi se samo od povrća, a popularne su i maneštre s mesom. Maneštra se poslužuje kao predjelo, no može se poslužiti i kao glavno jelo. Maneštru možete kušati u konobama i restoranima koji pripremaju tradicionalna krčka jela ili u sklopu raznih enogastronomskih događanja.
Divlje šparoge
Divlje šparoge spadaju u najkvalitetnije povrće zbog uvjerljivo jakih prehrambenih vrijednosti i ljekovitosti koje imaju na ljudski organizam. One najčešće rastu od polovice ožujka do polovice svibnja i to je vrijeme kada ih je najbolje jesti jer su tada svježe i najukusnije.
Postoje razni recepti, mogu se pripremati sa kuhanim ili friganim jajima; mogu poslužiti za pripremu juhe, rižota ili ukusnih umaka. U divljim šparogama moći ćete uživati u brojnim restoranima, konobama kao i za vrijeme raznih enogastronomskih manifestacija na otoku.
Presnec i povitica
Presnec i povitica kolači su od mladog ovčjeg sira i skute. Najčešće se peku za Ivanju i Petrovu koje se obilježavaju u lipnju kada su skuta i sir najbolje kvalitete za izradu ovih poslastica.
Savjetujemo Vam da ih kušate za vrijeme brojnih gastronomskih manifestacija ili u jednom od brojnih ugostiteljskih objekata gdje ih možete kušati nakon ukusne večere popraćene domaćim prošekom.
Gelati d'Oro
Gelati d’Oro je krčki sladoled u kojem je sve, od namirnica pa do imena, isključivo krčko. Sladoled je ime dobio po starom rimskom nazivu "Isola d'Oro" kojim su Rimljani od davnina nazivali otok Krk.
U proizvodnji sladoleda koriste se isključivo najkvalitetnije dostupne namirnice, a sama proizvodnja se odvija u modernom i sofisticiranom pogonu koji zadovoljava najstrože kriterije i standarde industrijske proizvodnje.
Gelati d'Oro je sladoled koji će oduševiti čak i najzahtjevnije jer osim klasičnih okusa u ponudi postoje veganski sladoledi kao i sladoledi bez laktoze, glutena i šećera. Razne okuse najboljeg krčkog sladoleda možete kušati u prodajnim mjestima u Krku, Malinskoj ili Vrbniku.