Vrbnik je idealan izbor za Vaš obiteljski i romantični odmor. Očarati će Vas svojom starogradskom jezgrom, povijesnom baštinom, zanimljivim plažama, okusima vina i izvornih krčkih jela te jedinstvenim vidikovcima...
Vrbnik jednostavno morate vidjeti! Vrbnik se nalazi na istočnoj obali otoka Krka u Kvarnerskom zaljevu. Stara gradska jezgra nad morem zaista je opčaravajuća... Ovaj drevni, kameni grad koji izranja iz mora i uranja u modrinu neba vrlo je skladno sagrađen, u suglasju s prirodom.
Vrbnik zimi ima oko 900 stanovnika, a ljeti oko 2000 stanovnika. Vrbnik je pravi izbor za sve znalce koji ne žele masovni turizam već su u potrazi za izvornim mediteranskim šarmom. Tko jednom doživi Vrbnik, uvijek se iznova u njega vraća. Otkrijte zašto...
Vrbnik je na otoku i šire poznat po prekrasnim šljunčanim plažama od kojih neke nude razne sadržaje dok druge nude mir i privatnost a opet su lako dostupne automobilom.
U nastavku izdvajamo nekoliko najljepših vrbničkih plaža na kojima Vam savjetujemo da se svakako okupate ukoliko se nađete u Vrbniku ili njegovoj bližoj okolici.
Vrbnik je malo primorsko mjesto u kojem možete doživjeti iznimnu kulturnu i sakralnu baštinu, a njegovu ljepotu posebno cijene umjetnici kojima je izvor nepresušne inspiracije. Kroz dugi niz godina u Vrbniku se održavaju brojne zabavne, kulturne, enogastronomske i sportske manifestacije.
Najveći dio tih manifestacija odvija se u ljetnim mjesecima, a okosnicu ljetne zabavne i enogastronomske ponude čine dvije glavne fešte koje ujedno simbolički označavaju početak i kraj ljeta; prva je Ivanja koja predstavlja središnji društveni i crkveni događaj koji se obilježava 24. lipnja, a druga su Dani vina koji se od davne 2004. održavaju svake godine zadnji vikend u kolovozu.
U nastavku donosimo pregled najzanimljivijih događanja u Vrbniku:
Vrbnik je nadaleko poznat po autohtonoj sorti vinove loze - vrbničkoj žlahtini. To poznato suho, bijelo vino je ono po čemu svatko tko je barem jednom posjetio Vrbnik pamti ovo pitoreskno primorsko mjesto.
Tako ne čudi da su "Vrbnik" i "žlahtina" s godinama postali sinonim jedno za drugo.
Vrbnička žlahtina kvalitetno je suho bijelo vino koje se proizvodi od autohtone sorte, žlahtina bijela specifične po tome što uspijeva jedino u Vrbničkom polju.
Vrbničko polje idilično je mjesto, a specifična dolina u podnožju brežuljaka i mora mjesto je jedinstvenog spoja mediteranskog bilja i vegetacije, mjesto spoja morskog i planinskog zraka.
Žlahtina potječe iz jako starih sorti no tek negdje osamdesetih godina počinjenje ponovna regeneracija nakon čega doživljava i prvi pravi bum na tržištu.
Žlahtina je vino svijetlo žute do slamnato žute boje, nježne arome i finog karakterističnog okusa. Svježina koju posjeduje karakteristika je sjevernog podneblja Jadrana kojemu se ova loza prilagodila.
S obzirom na klimu i položaj ova vina imaju niske alkohole, oko 11,5% te ona nisu vina za odležavanje; mineralna su i piju se kao mlada vina. Najbolje prija uz ovčji sir, sve vrste ribe i morskih specijaliteta te jela od bijelog mesa.
Uz žlahtinu se vežu i brojne zanimljivosti. Jedna od njih je i činjenica da je porijeklo vrbničke žlahtine ostalo neotkriveno budući da su analize pokazale kako se njen DNA ne podudara ni sa jednom drugom sortom na svijetu.
Čini se da su to znali i naši preci koji su joj dali upravo ovo ime, a ono potječe iz staroslavenskog jezika i znači plemenito. Za žlahtinu je zanimljivo i to da je ono najprodavanije buteljirano vino u Hrvatskoj koje se godišnje proda u gotovo milijun butelja.
Pozivamo Vas da u jednoj od brojnih vinarija, kušaona, konoba ili restorana kušate ovo jedinstveno vino i ponesete sa sobom butelju koja će Vas i kod kuće podsjećati na Vrbnik.
Vrbnik je jedno od najstarijih mjesta na otoku Krku – nastanjen je već u pretpovijesti, u mlađem kamenom dobu. Prvi stanovnici otoka bili su Liburni, a tragove u prostoru ostavila su i ilirska plemena Japodi i Liburni, a potom Grci i Rimljani.
Na prelasku iz VI. u VII. st. Na otok doseljavaju Hrvati koji na ne pristupačnoj stijeni grade dobro utvrđeni grad opasan zidinama a što se je pokazalo kao odlična zaštita u doba ratova.
U Darovnici Slavnog Dragoslava iz 1100. godine nalazi se prvi pisani spomen Vrbnika.
Povijest Vrbnika usko je povezana s krčkim knezovima Frankopanima koji potiču upravo iz Vrbnika, a ostaci njihova dvorca Gradec i danas se nalaze u blizini Vrbničkog polja. Krčki knezovi Frankopani odigrali su značajnu ulogu u hrvatskoj i otočkoj povijesti.
U njihovo doba Vrbnik doživljava svoj potpuni procvat kao dobro organizirana gradska sredina u kojoj je život bio uređen Vrbničkim statutom iz 1388., pisanim hrvatskim jezikom na glagoljici (po postanku je drugi takav hrvatski statut).
Vrbnički statut, važno je vrelo srednjovjekovnog prava i ujedno sjajno svjedočanstvo o visokom civilizacijskom nivou Vrbnika.
Vrbnik je poznat u cijelom svijetu po svojoj iznimnoj glagoljaškoj kulturnoj baštini. Glagoljica je najstarije hrvatsko pismo iz 9. stoljeća, a čak jedna četvrtina svih sačuvanih glagoljskih rukopisa potječe iz Vrbnika.
Vrbnik je stoljećima bio snažno kulturno glagoljaško središte u čijem je glagoljskom skriptoriju nastao najveći broj sačuvanih rukopisa od kojih se danas mnogi nalaze u poznatim svjetskim knjižnicama.
U Vrbniku je odrastao i prvi hrvatski glagoljaški tiskar Blaž Baromić, osnivač Senjske tiskare.
Danas se većina vrbničke glagoljaške baštine čuva u Knjižnici obitelji Vitezić koju je osnovao dr. Dinko Vitezić. Za javnost je bila otvorena 10. srpnja 1910. a danas je smještena na drugom katu zgrade bivšega Kneževa dvora, na Placi Vrbničkog statuta.
U njoj se nalaze brojne vrijedne knjige, glagolski misali i brevijari, razni listovi i časopisi, korespondencija dr. Dinka Vitezića, novinski isječci, knjiga svečanosti na bivšem carskom dvoru u Beču, zapisnici i knjige bečkog parlamenta.
Rijedak i vrijedan izložak je poznati «Atlas scolasticus et itinerarius» Johana Davida Koehlera, tiskan 1718. godine u Nuernbergu.
Uz ovaj, sačuvan je samo još jedan primjerak Atlasa, tiskan 1735. Godine koji se nalazi u Cambridgeu u Engleskoj. Atlas je posebno zanimljiv jer osim geografskog položaja država, sadrži i slike starih jedrenjaka, naoružanja, odlikovanja i zviježđa.
Ukoliko Vam se za to ukaže prilika pozivamo Vas da posjetite bivši Knežev dvor u kojem se nalazi Biblioteka obitelji Vitezić, zanimljiva zavičajna zbirka kao i rekonstruirana drvena renesansna tiskara.
Zanimljivo je da je kroz povijest maleni Vrbnik Hrvatskoj dao čak tri krčka biskupa i aktualnog kardinala Josipa Bozanića.
Niz svećenika, teologa, redovnika i misionara je dug, pa se često Vrbnik nazivao i gradom svećenika.
Od vrbničke sakralne baštine izdvajamo Zvonik i župnu crkvu Uznesenja Marijina sa lijepom gotičkom kapelom sv. Ružarija i vrlo zanimljivim oslikanim svodom.
Vrbnik je oduvijek bio grad umjetnika. U Vrbniku se može pronaći ljepota koja inspirira i mnogi ovdje pronalaze nadahnuće za svoja umjetnička ostvarenja.
Ljubitelji povijesti, arhitekture i kulturne baštine ovdje mogu uživati u povijesnoj gradskoj jezgri koja vrvi predivnim spomenicima, crkvama i kapelicama predivne arhitekture.
Tu je još i bogata glagoljaška baština kao i narodne nošnje, tradicionalni plesovi i prepoznatljiv zvuk sopela.
OTKRIJTE ISKUSTVA NAŠIH GOSTIJU