Sigurno se pitate koje krčke znamenitosti posjetiti?
Pozivamo Vas da prošećete povijesnim jezgrama krčkih gradića. Zaronite u prošlost i istražite arheološka nalazišta. Otkrijte franjevačke samostane uronjene u prirodu. Upoznajte se s bogatom krčkom glagoljaškom tradicijom.
Pročitajte naše prijedloge, a za daljnju inspiraciju tu je i blog o 10 nezaobilaznih krčkih atrakcija.
Povijesna gradska jezgra Krk
Šetnja povijesnom gradskom jezgrom grada Krka pružiti će Vam nezaboravne poglede na razne znamenitosti koje potječu od najstarijih vremena do nešto modernije povijesti. To ne treba čuditi s obzirom da je grad Krk jedno od najstarijih naseljenih mjesta na hrvatskom teritoriju. Ono što nikako ne biste smjeli propustiti vidjeti dok ste u Krku je trg Kamplin koji je u davnoj prošlosti bio središte svih zbivanja u gradu.
Na trgu Kamplin moći ćete uživati u pogledu na jedan od rijetkih do danas očuvanih frankopanskih kaštela koji predstavlja simbol srednjovjekovne baštine. Na zapadnoj strani trga nalazi se krčka katedrala i crkva sv. Kvirina, koje osim predivne romaničke arhitekture koja krasi njihovu vanjštinu, u svojoj unutrašnjosti čuvaju bogati inventar venecijanskih stilskih karakteristika.
Malo dalje od trga Kamplin, u samoj blizini sjevernih gradskih vrata Porta Su, nalazi se Trg glagoljaša gdje su nekada živjeli franjevci, benediktinci, benediktinke i klarise čiji su samostani i dalje ostali sačuvani i u funkciji. Osim navedenih znamenitosti na ulicama grada Krka moći ćete uživati u brojnim muzejima i galerijama, raznim manifestacijama i drugim zanimljivim događanjima. Na privatnom razgledu grada s lokalnim vodičem otkriti ćete mnoge tajne koje skriva grad Krk i njegova iznimno bogata prošlost!
Povijesna gradska jezgra Vrbnik
Vrbnik je jedno od najstarijih mjesta na otoku Krku koje je nastanjeno još od mlađeg kamenog doba, a njegov geografski smještaj na vrhu pedesetmetarske hridi posjetiteljima garantira nezaboravne vidike. Šetnja starom gradskom jezgrom oduševiti će zaljubljenike u povijest i tipičnu mediteransku arhitekturu. U srcu grada nalazi se ulica Klančić, najuža ulica na svijetu koju svakako morate vidjeti i pokušati proći kroz nju.
Nedaleko od najuže ulice na svijetu, na staroj placi u bivšem Kneževom dvoru nalazi se Biblioteka obitelji Vitezić kao i rekonstruirana drvena renesansna tiskara u kojoj možete saznati više o glagoljici i prvom hrvatskom tiskaru Blažu Baromiću koji dolazi iz Vrbnika. Kada završite razgledavanje Biblioteke uputite se prema župnoj crkvi Uznesenja Marijina do koje vode tri najstarije vrbničke uličice: Pojana, Roč i Smokovec.
Kada stignete do crkve nikako nemojte propustiti razgledavanje lijepe gotičke kapele sv. Ružarija sa vrlo zanimljivim oslikanim svodom i Zvonik u kojem se nalazi lapidarij i Muzej likovnog identiteta Vrbnika. U neposrednoj blizini crkve možete uživati u jednom od najljepših vrbničkih pogleda, a ako nastavite svoju šetnju naići ćete i na ostatke srednjovjekovne kule i gradskih zidina. Prošetajte Vrbnikom uz pratnju lokalnog vodiča, koji će Vas upoznati sa svim legendama i pričama o ovom pitoresknom gradiću!
Povijesna gradska jezgra Baška
Bašku poput ostalih krčkih mjesta s dugom poviješću karakteriziraju uske uličice i zbijeni redovi kuća tako da je ugođaj u starom dijelu grada tipično mediteranski. Osim prekrasne plaže, Baška je zanimljiva po svojoj karakterističnoj arhitekturi, brojnim kulturnopovijesnim spomenicima i po stazi glagoljice koja s godinama privlači pažnju sve većeg broja posjetitelja.
Ako se nađete u Baški svakako posjetite župnu crkvu sv. Trojstva, crkvu sv. Ivana Krstitelja te hodočasničku crkvicu Majke Božje Goričke na obližnjem brdašcu; osim toga tu su još i zavičajni muzej te akvarij u samom centru mjesta koji će sigurno zaintrigirati Vaše najmlađe suputnike. Bašku također možete otkiriti u privatnom razgledu uz lokalnog vodiča!
Povijesna gradska jezgra Omišalj
Povijest Omišlja iznimno je bogata, a može se pratiti od prapovijesti do naših dana. Ako se nađete u Omišlju svakako posjetite župnu Crkvu Uznesenja Marijina koja je od osobite spomeničke vrijednosti za Omišalj.
Osim toga posjetite i Spomen dom krčkog folklora gdje se u optimalnim uvjetima čuvaju najvrjedniji eksponati krčkoga folklora, od nošnji preko nakita i glazbala pa sve do video uradaka koji prikazuju otočke tradicionalne plesove.
U neposrednoj blizini centra možete razgledati još i gradsku ložu iz XVI. stoljeća, koja je u prošlosti služila za obavljenje svih javnih poslova; kapelu Sv. Antona iz VI. Stoljeća, kapelu Sv. Jelene iz XV. stoljeća, kapelu Sv. Ćirila kao i galeriju “Lapidarij”.
Povijesna gradska jezgra Dobrinj
Dobrinj se nalazi ne brežuljku visokom oko 200 metara i jedan je od srednjovjekovnih kaštela koji su u prošlosti bili središta pismenosti. Šetnjom kroz centar mjesta moći ćete uživati u pogledu na župnu crkvu sv. Stjepana kao i u nizu dokumenata i glagoljaških natpisa koji svjedoče o tome da je Dobrinj bio jedno od jačih središta glagoljaštva.
Gradec (Garica)
Gradec blizu Garice svakako vrijedi otkriti! Uz poznate krčke utvrde ili utvrđena naselja u vlasti obitelji Frankopan postoje još i ostatci dva kaštela koji su izuzetno dragocjeni elementi povijesne i kulturne baštine otoka. Jedan od njih je kaštel Gradec smješten u središtu šumskog prostora nedaleko od vrbničkog polja.
Ruševine kaštela Gradec danas se teško uočavaju iako se uzdižu do sedam metara visine, ali su lako dostupne iz obližnjih naselja Garica i Risika. Kaštel je podignut daleko od morske obale, na starom putu koji je povezivao grad Krk s poljoprivredno bogatim općinama na istočnoj strani otoka. Kaštel ostaje napušten u drugoj polovici XV. stoljeća nakon odlaska posljednjeg krčkog kneza.
Od tada se kaštel Gradec malo po malo počinje pretvarati u ruševinu sve dok 1994. godine nekoliko ljubitelja starina iz Vrbnika zajedno sa tadašnjim župnikom sela Kras ne započne radove uređenja pristupa i krčenja lokaliteta. Danas je Gradec sve više i više posjećen od strane domaćeg stanovništva kao i turista, a sve češće postaje i mjesto događanja zanimljivih kulturnih događanja.
Otočić Košljun
Košljun je maleni otočić koji leži u zaljevu Puntarska draga. Pristup otoku moguć je jedino barkom ili taxi brodom. Bez obzira što je malo teže pristupačan Košljun je danas izrazito popularan među turistima, prije svega zbog svog bogatog kulturnog naslijeđa i posebne atmosfere.
Veći dio otoka pokriven je bogatom šumom, koja je namijenjena mirnim šetnjama, meditaciji, istraživanju te tamo nastanjenim redovnicima, koji žive u franjevačkom samostanu iz petnaestog stoljeća.
Danas je dio samostana pretvoren u muzej u kojem je između ostalog pohranjena i zbirku narodnih nošnji te rijetki primjerci glagoljičkih rukopisa. Budući da je otok uređen kao muzej na ulazu se naplaćuje ulaznica od koje danas žive tamošnji redovnici. Na otoku Košljunu održavaju različiti događaji, koncerti i izložbe.
Bašćanska ploča u crkvici sv. Lucije, Jurandvor
Jurandvor je maleno mjesto koje se nalazi pokraj Baške, a najpoznatije je po tome što je u njemu pronađena Bašćanska ploča koja se danas čuva u auli Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, dok se u crkvi svete Lucije u Jurandvoru nalazi njena kopija.
Bašćanska ploča jedan je od najvrjednijih hrvatskih spomenika, a predstavlja glagoljski natpis isklesan na bijelom vapnencu u 13 redaka teksta te govori o darovnici kralja Zvonimira (1075. - 1089.) crkvi svete Lucije. Specifična je po tome što se na njoj po prvi put spominje ime hrvatskog vladara na hrvatskom jeziku.
Upravo crkva sv. Lucije sa kopijom Bašćanske ploče u svojoj unutrašnjosti predstavlja glavnu znamenitost ovog malenog mjesta koje je bez obzira na veličinu izrazito posjećeno od strane zaljubljenika u povijest, pismo i kulturnu baštinu.
Mirine – Fulfinum
Fulfinum je antički rimski grad i ranokršćanski kompleks u uvali Sepen kod Omišlja koji je nastao u prvom stoljeću poslije Krista za potrebe veterana careva Flavijevaca. Skrovita uvala omogućila je izgradnju dobro zaštićene luke, a plodno polje s obiljem vode omogućilo je razvoj poljoprivrede. Grad je imao forum s kapitolijem i gradskom bazilikom, lučke instalacije s trgovačkim kvartom uz more, terme, prigradske komunikacije s grobljima i dvije faze vodovoda.
Nažalost, tijekom raspada antičke civilizacije Fulfinum je vjerojatno bio jedna od prvih žrtava. U V. stoljeću na periferiji tog antičkog rimskog grada nastaje impozantan ranokršćanski kompleks, Mirine, koji se povezuje s benediktinskom opatijom sv. Nikole.
Crkva Sv. Dunata i sv. Krševana
Crkva Sv. Dunata izgrađena je na raskrižju puteva koji vode prema Puntu, Krku, Korniću i Vrbniku. Iako se ne može sa sigurnošću utvrditi vrijeme njezine izgradnje, uz crkve u Ninu i Zadru, jedna je od najznačajnijih spomenika starohrvatske arhitekture.
Crkva sv. Krševana izgrađena je nad uvalom Čavlena, na rtu Glavotoku, 2 km od sela Milohnići. Smjestila se na terenu koji se od juga prema sjeveru, u nizu terasa, spušta prema moru. Arheolozi izgradnju crkve pripisuje ranoj romanici, a sama gradnja se veže za prelazak krčke biskupije pod patronat zadarske nadbiskupije sredinom 12. st.
Samostani Porat i Glavotok
Samostan sv. Marije na Glavotoku stoljećima je središte redovničkog života otoka Krka u kojem franjevci žive još od daleke 1468. godine. Redovnici su ovdje u osami živjeli gotovo pustinjačkim životom; obrađivali su zemlju, njegovali staroslavenski jezik i glagoljicu i duhovno se brinuli za stanovnike obližnjih naselja.
Samostanska crkva posvećena bezgrešnom začeću Blažene Djevice Marije započela se je graditi 1507., a dovršena je već 1509. godine. U naše vrijeme obnovljeni i prošireni samostan postao je oaza u kojoj se odmaraju i duhovno obnavljaju svećenici, redovnici, ali i laici.
Bašćanska staza glagoljice
Bašćanska staza glagoljice jedan je od najzanimljivijih projekata lokalnog bašćanskog društva Sinjali koje od 2006. godine djeluje na području kulture, ekologije i tradicije. Ideja na kojoj je projekt baziran bila je da se duž bašćanske kotline rasporede skulpture od kojih će svaka predstavljati jedno slovo glagoljičkog pisma i biti smještena na mjestu od posebnog interesa za promociju Baške i njezine okolice.
Projekt se pokazao vrlo uspješnim pa je tako već izrađeno 35 skulptura, a u samu izradu skulptura su se uključili akademski kipar Ljubo de Karina, studenti odsjeka kiparstva akademija iz Osijeka, Rijeke, Splita, Ljubljane, Graza i Praga.
Svako slovo sponzorira određeni grad, općina ili poduzeće čije ime započinje tim slovom, pa je tako npr. Dubrovnik pokrovitelj slova D, Trogir slova T, a slovo P sponzorira češka prijestolnica - Prag! Zanimljivo je da je slovo Z 'pripalo' Zadru, a Zagreb je tako 'dobio' slovo A, kao početno slovo starog njemačkog naziva za Zagreb - Agram. Ako ste u mogućnosti nemojte propustiti priliku da obiđete sva "slova" i upoznate Bašku bolje nego ikad prije!