Krk će Vas oduševiti svojom raznolikom prirodom i brojnim prirodnim ljepotama. Pripremili smo za Vas nekoliko odličnih prijedloga za otkrivanje krčkih prirodnih atrakcija.
Pozivamo Vas da prošećete zanimljivim poučnim stazama i šetnicama. Okupajte se u ljekovitom blatu, posjetite skrivene uvale i male otočiće oko Krka. Jeste li znali da se na Krku nalazi i spilja otvorena za posjetitelje?
Možda će Vas iznenaditi i krčko slatkovodno Jezero? Posebno je iskustvo i šetnja kroz krčke maslinike i vinograde. A tek divovski krčki hrastovi - oni će Vas zasigurno očarati!
Pročitajte našu listu krčkih prirodnih atrakcija i istražujte krčke prirodne ljepote.
Špilja Biserujka (Rudine)
Špilja Biserujka, poznata još i kao Vitezićeva špilja nalazi se 300m sjeverozapadno od naselja Rudine u općini Dobrinj. Špilja je uređena za posjet turista i odlikuje se bogatstvom špiljskih ukrasa (kalcitnih siga, osobito stupova i stalaktita), a po speleološkoj klasifikaciji spada među jednostavne špilje.
Biserujka se sastoji od sljedećih podzemnih prostora: Ulazni dio, Balkon, Okno, Velika dvorana, Sjeverni kanal, Dvorana s mostovima i Cimpresna dvorana.
U špilji su nađeni ostaci kostiju špiljskog medvjeda (Ursus spelaeus), a endemičnost živog svijeta špilje vrlo je izražena pa će u posjetu špilji posebno uživati Vaši najmlađi suputnici.
Košljun
Košljun je maleni otočić koji leži u zaljevu Puntarska draga. Prema legendi nekada je cijela Puntarska draga bila polje koje su obrađivala dva brata od kojih je jedan bio slijep. I iako su braća zajedno obrađivala zemlju, prilikom podjele ljetine zdravi brat je prevario slijepog brata.
To je izazvalo Božju srđbu pa je Bog morem potopio polje, a sačuvao je jedino kuću slijepog brata s okolnim posjedom. Prema legendi ta kuća i okolni posjed današnji su otočić Košljun.
Na Košljun se danas može doći jedino brodom, a otočić je najpoznatiji po franjevačkom samostanu. Osim samostana na otočiću su muzej, dvije crkve i tri kapelice. Ako ste ljubitelji povijesti, kulture i prirodnih ljepota obavezno posjetite ovaj zeleni otočić na kojem ćete moći uživati u mirnim šetnjama, meditaciji i istraživanju.
Mjesečeva staza (Baška)
Svima onima koji žele otići na Mjesec, a za to nemaju priliku savjetujemo da dok su na Krku odu do Baške i upute se Mjesečevom stazom u smjeru Mjesečevog platoa. "Put do Mjeseca" dug je 3 km, a uređena staza obiluje hladovinom i idealna je za ugodnu šetnju.
Cijelim putem moći ćete uživati u prelijepom pogledu na Bašku i susjedne otoke, a pravo iznenađenje će usljediti tek pri kraju uspona kada se iz šumovitog predjela ulazi u jedan sasvim novi svijet i okoliš koji zaisti sliči onome na Mjesecu.
U društvu bjeloglavih supova i ovaca pogled na Bašku će Vam pokloniti niz prekrasnih pogleda koji odmaraju i nadahnjuju dušu i tijelo.
Plaža Oprna (Stara Baška)
Plaža Oprna slovi za najljepšu plažu na otoku Krku, a mnogi ju često ubrajaju i među najljepše plaže hrvatske obale. Plaža je smještena u predivnom zaljevu koji se nalazi u blizini mjesta Stara Baška, a jedini način za doći do plaže s kopnene strane je uskim i poprilično neravnim stazicama.
Onima koji nisu ljubitelji planinarenja savjetujemo da nikako ne odustanu od posjeta Oprni već da ju posjete brodom s morske strane.
Ljekovito blato (Soline)
Plaža u naselju Meline od ranog proljeća do kasne jeseni jedna je od najposjećenijih na otoku Krku, a razlog tome je ljekovito blato koje prekriva plažu. U blagodati blata uvjerili su se mnogi, a pogotovo ga cijene reumatski bolesnici koji nakon mazanja blatom osjećaju veliko olakšanje.
Osim ljekovitog blata, ova je plaža posebice atraktivna obiteljima s djecom zbog ugodne temperature mora i niza dodatnih sadržaja.
Vela plaža (Baška)
Bašćanska Vela plaža zasigurno je jedna od najljepših prirodnih plaža u Hrvatskoj s vrlo čistim morem. Plaža je u potpunosti prirodna, more je tirkizno plave boje, a veliki valovi su na sreću jedriličara i surfera vrlo česta pojava.
Ono po čemu je ova plaža jedinstvena je svakako njezina dužina od 1800 m, a na njoj se vijori i Plava zastava koja označava iznimno očuvan, siguran i ugodan okoliš te čistoću mora i plaže vrhunske kvalitete. Plaža je iznimno bogata nizom najrazličitijih sadržaja pa smo sigurni da će na njoj uživati baš svi!
Jezero (Njivice)
Jezero je smješteno nedaleko od Njivica, samo stotinjak metara od ceste koja spaja Omišalj i Malinsku. Kao najveće prirodno slatkovodno stanište otoka Krka, Jezero je iznimno važno radi očuvanja vrednota bioraznolikosti otoka Krka.
Specifično je i po tome što su se u njemu i njegovoj bližoj okolici razvili brojni močvarni i slatkovodni tipovi vegetacije koji su inače rijetki u krškom okruženju. Jezero je važno i kao lokalitet seobe i zimovanja ptica.
Hrast Kitnjak u Čavleni
Uvala Čavlena poznata je po velikim hrastovima. Stoga, u slučaju da se nađete u blizini uvale Čavlena obavezno obratite pažnju na prirodu kojom dominiraju divovski hrastovi. Na Volovskoj, malo iznad uvale Čavlena moći ćete uživati u pogledu na najveći i najstariji hrast na otoku. Neki tvrde da se radi o hrastu meduncu (Quercus pubescens) bjelogoričnom drvu iz roda hrastova, dok drugi tvrde da se radi o hrastu kitnjaku (Quercus petraea).
Ono oko čega se svi slažu je to da se starost hrasta procjenjuje na najmanje 400 godina, opseg debla je 5,4 m, a promjer krošnje iznosi tridesetak metara. Sasvim smo sigurni da će ovo impozantno stablo ostaviti bez daha sve koji dođu uživati u pogledu na njega!
Poučna staza "Put lokava" – krške lokve (Poljica)
Počna staza "Put lokava" duga je 6,1 kilometara, a radi se o zajedničkom projektu slovenskih i hrvatskih stručnjaka za biologiju, hidrologiju, geologiju, informatiku i upravljanje zaštićenim područjima koji je potpomognut europskim novcem. Cilj projekta je detaljno istražiti i valorizirati pojave krških lokava na Krku. Neke su nastale prirodnim putem, a mnoge su djelo ljudskih ruku.
Na krškom reljefu gdje je voda predstavljala pravo bogatstvo, naši stari su na mjestima gdje se zadržavala kišnica napornim radom stvorili lokve koje su im koristile za navodnjavanje usjeva, napajanje stoke, gašenje požara, a ponekad i za piće.
Osim važnosti za ljude, lokve predstavljaju specifično stanište za brojne biljne i životinjske vrste. Pozivamo Vas da odvojite 2 i pol sata vremena koliko Vam je potrebno da obiđete cijelu stazu i naučite ponešto o specifičnostima našeg otoka!
Otok Prvić nasuprot Baške
Nasuprot Baške nalazi se otok Prvić na čijem se rtu nalazi svjetionik Stražica. Nekada je svjetionik imao posadu koja je činila jedino stanovništvo Prvića, no automatizacijom na solarni pogon Prvić je postao naš najveći ne naseljeni otok. Povremeno ga posjećuju pastiri i pčelari, a po ljeti i kupači koji dolaze gliserima.
Osim što je naš najveći ne naseljeni otok, izrazito je izložen udarima bure pa spada među najburovitije otoke naše obale. Prvić je 1972. proglašen zaštićenim botaničkim i ornitološkim rezervatom. Na njemu se gnijezde mnoge ptice, a na njegovoj siromašnoj vegetaciji nalazi se čak 17 zaštićenih endemskih biljaka. Ako Vam se za to ukaže prilika brodom posjetite otok Prvić, a ako ne onda barem uživajte u pogledu koji se iz Baške pruža u smjeru ovog prekrasnog otočića!
Prniba
Zeleni poluotok Prniba koji se nalazi nedaleko od centra grada Krka idealno je mjesto za aktivan odmor. Prirodni ambijent kojim dominira prekrasna šuma, ne narušen bilo kakvom gradnjom i u kojem još uvijek možete naići na srne i ostale divlje životinje zasigurno će očarati i najzahtjevnije ljubitelja odmora i relaksacije u prirodi.
Vrbničko polje
Plodno Vrbničko polje koje je od davnina osnova života vrbničkih poljoprivrednika smjestilo se na samom ulazu u Vrbnik. Plodno tlo, povoljna klima, zaštićeni položaj, omogućavaju vrlo bujan razvoj svih kultura koje se tu uzgajaju. U Vrbničkom polju oduvijek se je uzgajala vinova loza, a i danas, kad se pogleda niz polje, vinogradi su oni koji dominiraju.
Na nešto više od 100 hektara površine, godišnje se proizvede preko 120 vagona grožđa koja se prerađuje u čuveno suho bijelo vino, pjenušce i destilate. Bilo da kroz polje prođete autom, biciklom, motorom, quadom ili pješice, ono će Vas zasigurno očarati i ostaviti bez daha! Ne propustite saznati više o proizvodnji vina, kao i pridružiti nam se na vinskoj večeri u Vrbniku!
Krčki maslinici
Maslinici su bez sumnje jedan od najpoznatijih simbola gotovo svih jadranskih otoka i priobalja. Naći ih možete skoro svagdje na području otoka Krka, a sve intenzivnijom revitalizacijom maslinika područje koje se proteže od Krka do Punta proživljava svoju renesansu. Na tom području nalazi se niz predivnih pješačkih i biciklističkih staza koje će Vam omogućiti da upoznate najljepše krčke maslinike i uživate u svom aktivnom odmoru! Posjetite jedan od maslinika u blizini Punta s predivnim pogledom na Puntarsku dragu, te uz to uživajte u degustaciji maslinovog ulja!
Mrgari na Lipici
Prastara građevinska tehnika gradnje suhozida (tj. gromača), slaganjem kamenja bez ikakvog vezivnog materijala, još je uvijek očuvana u krčkoj tradiciji. Njezin su najdojmljiviji i najrjeđi primjer mrgari, kompleksne višeprostorne ovčare od suhozida, s tlocrtom u obliku cvijeta, koje se koriste za razvrstavanje ovaca različitih vlasnika.
Mrgari ukrašavaju svega 3 mjesta na Krku (Baška, Jurandvor i Batomalj), a građeni su od jednostrukog suhozida, pa su dosta krhki i traže redovito održavanje od strane njihovih graditelja. Osim na krajnjem jugu otoka Krka i na susjednom otoku Prviću, takvih mrgara ima još samo na dva otoka u svijetu: u Walesu i na Islandu.